Perinteisen vappusään asu Raiskilta
29.4.18
29.4.18
Kaupallinen yhteistyö Raiskin kanssa
Kun lähdin lauantaiaamuna vappupakaasieni kanssa maalle, oli sää jo hyvin vapulle tyypillisen harmaa ja aurinkolasit sai pakata suosiolla kassiin. Ei ole ensmmäinen kerta, kun tämä keväänjuhla vietetään huppu päässä, kuohuvalasi lapasissa. Sadetakin pystyin kuitenkin jättämään kotiin, kun nappasin naulakosta Raiskin tämän kevään suosikkiuutuuteni, Nakane-takin koossa R+46.
Nakane oli ainakin minulle toivottu lisä Raiskin mallistoon, sillä sen tyyli ei ole niin alleviivaavan sporttinen, mitä monien muiden Raiskin vaatteiden ja siksi se sopii hyvin myös kaupunkikäyttöön, esimerkiksi farkkujen ja tennareiden kanssa. Ihan miniminipieni ruutumainen kuosi tekee takista kivan eläväpintaisen ja hieman farkkumaisen ja paksut nyörit ja pienet tekonahkayksiyiskohdat tekevät takista viimeistellyn ja siistin. Siksi olenkin käyttänyt Nakanea nyt keväällä potkulautalenkkien lisäksi ihan työpäivinäkin, viime viikon monen päivän pressipäiväputkenkin vedin läpi Nakanessa, milloin pitkässä mekossa ja milloin jumppahousuissa, vähän riippuen mikä päivän muu ohjelma oli.
Teknisestikin Nakane on ollut loistava. Olen ollut viisi-kuusi vuotta nyt Raiskin vaatteissa kesät talvet, joten aina välillä sitä unohtaa, ettei teknisesti näin hyviä vaatteita ole helppo löytää, kun kokoa on vähänkään yli 44-koon yli. Netissä kuitenkin luen lähes päivittäin keskusteluja miten vaikeaa sopivien ulkoilu/urheiluvaatteiden hankkiminen on xl-kokoiselle ja välillä ihan turhaudun, että miksi ette hanki Raiskia! Mutta vanhat mielikuvat ovat yllättävän juurtuneita ja kun ihan vähän aikaa sitten iso nainen sai hakea vaatteensa miestenosastolta, ei se tieto uusista tuulista mene nopeasti eteenpäin. Onneksi vaihtoehtoja kuitenkin on ja sekin perusvirsi siitä, että lihaville on tarjolla aina vain mustaa, on kyllä vanhaa perua, nytkin Raiskin Japani-teemainen mallisto on täynnä väriä ja kuosia, tämä takki ei todellakaan ole ainoa lajissaan!
Vaikka lapselle hankin yleensä välikausi/talvivaatteisiin 6000-10 000 vesipilarin vaatteet pihalla rymyämiseen, pärjään itse usein paljon vähemmällä ja voin todeta tämän kevään säässä Nakanea testanneena, se kyllä pitää tihkusateen ja vähän isommankin hyvin, vaikka ei tietenkään mikään vaeltajan valinta olekaan. Ison hupun alle on hyvä piiloutua myös tuulelta ja kun takin sisältä löytyy verkkovuori, povitasku sekä nauhat, joilla vyötäröä voi kiristää, on takissa kaikki se, mitä arjessa takissa haluankin olevan. Tosin itse tykkään tästä takista suoran mallisena, joten en kiristä takkia vyötäröltä ollenkaan, vaan annan suoran muodon tulla esiin. Ja jos ihmettelet onko mulla alla myös toinen samasta kankaasta tehty takki, niin ei ole! Nakanessa on tuollainen kiva leikkaus, jossa sisäosa kiinnitetään vetskarilla hieman lyhyemmältä matkalta kuin päällä oleva nepparilista. Kun laittaa vain vetskan kiinni, takki näyttää tosiaan siltä, kuin päällä olisi kaksi samasta kuosista tehtyä rotsia.
Loppuun kuvaterveiset myös viime viikolta! Tätä se on tosiaan ollut, sadetta sateen perään koko viikko! Hyvin on kuivana pysytty myös siis kaupungissa!
Ps. uskokaa tai älkää, noiden laiturikuvien jälkeen kävi niin, että menetin talviturkkini tuonne järveen. Pitihän sitä, kun niin lähellä oltiin :D
13 kommenttia